Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru si timbrul judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru si timbrul judiciar

Buna ziua

Imi poate spune cineva cat si unde se platesc taxa de timbru si cea de timbrul judiciar pentru un apel referitor la o actiune in evacuare?

Multumesc anticipat
Stimat forumist,

Taxa de timbru se plătește, pentru apel, în cuantum de 1/2 din cea datorată la fond. Taxa se achită în funcție de domiciliul plătitoriului, dacă sunteți din București, este vorba de sector. Puteți întreba la CEC despre cont.

Cu stimă.
legea 146 spune ca taxa se plateste la domiciliul debitorului,,,,