Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cheltuieli de judecata!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cheltuieli de judecata!!!

buna,
in urma unui proces de stabilire a programului de vizita, intimatului i-a fost impusa plata cheluielilor de judecata in valoare de 800 ron.
1. se poate declara recurs impotriva acestora?
2.care ar putea fi motivarea recursului?
3.ce se intampla daca nu sunt platite, de ex. daca intimatul nu are o situatie buna financiara?
Daca mai e in termen si sunt motive, poate ataca hotararea care il obliga la plata acestor cheltuieli.
Daca are salariu, i se poate pune poprire pe 1/3 din el, daca are bunuri pot fi vandute pt acoperirea datoriei
Poate aduce probe ca acea suma este prea mare comparativ cu cheltuielile efectuate in proces si cu munca depusa de avocat (care, eventual, nu s-a prezentat la proces).
In orice caz, daca vorbim de onorariul de avocat pentru stabilirea unui program de vizitare, nu este o suma exagerata, deci recursul se va respinge aproape sigur.

Inchisoarea datornicilor inca nu s-a infiintat. Daca nu are venituri si nici bunuri ce pot fi executate, cheltuielile de judecata pur si simplu nu se platesc.