Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru lipsa rovinietei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru lipsa rovinietei

Buna ziua!

S-a intocmit un proces verbal prin care proprietarul unui autoturism este sanctionat cu amenda contraventionala pentru lipsa rovinietei in conditiile in care cel care a condus autoturismul respectiv este o alta persoana, nu propriearul adica persoana sanctionata. Asadar, proprietarul a fost sanctionat pentru o fapta pe care nu a comis-o. De asemenea, pe procesul-verbal de constatare nu exista semnatura olografa a agentului constatator, asa cum este cerut de lege, existand o semnatura electronica (motiv de nulitate absoluta). Acestea sunt doua dintre motivele pe care doresc sa le invoc in plangerea contraventionala.
Nelamurirea pe care o am este urmatoarea: cum voi putea beneficia de achitarea jumatatii din nimimul amenzii in cazul in care plangerea va fi respinsa?
robert900, utilizator
Si inca o intrebare, ce se intampla daca achit momentan doar jumatate din minimul amenzii si nu achit acea despagubrie de 28 de euro?