Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Divortul pe cale amiabila
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Divortul pe cale amiabila

Buna ,
Am achizitionat o casa impreuna cu sotul meu cu ajutorul unui credit in care eu sunt titular de credit iar sotul meu este coplatitor, in cazul unui divort partajul cum se va produce ,care ar fi procedura?
Va multumesc.
partajul se poate promova pe doua cai: una amiabila la notar sau in caz de neintelegere la instanta de judecata. La notar se vor prezenta fostii soti cu intelegerea privind modul de impartire al apartamentului sau la instanta cel interesat va prezenta o cerere de chemare in judecata pentru partajarea bunurilor comune.
Problema este ca nici unul din noi nu vrea sa renunte la apartament,iar eu vreau sa stiu daca eu figurez ca titular pe acel credit in urma caruia am achizitionat acest imobil ma ajuta cu ceva sau cum se va rezolva problema creditului la care mai am de platit 28 de ani