Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formular A1 necesar sau nu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formular A1 necesar sau nu ?

Sunt administratorul unei societati comerciale, in domeniul constructiilor (productie tamplarie pvc si montaj). Un urma unor imprejurari,am prins un contract, cu locul montajului in Italia. Ma voi deplasa acolo impreuna cu inca 2 angajati, cu durata totala de 7 zile, din care 5 zile efectiv vor fi lucratoare. Nu sunt din pacate lamurit,daca este sau nu necesar formularul A1, deoarece, din cercetarile mele online, ar rezulta ca teoretic ma incadrez in cazurile care NU necesita acest formular, pe motiv ca instalarea/montarea lucrarii nu depaseste ca durata numarul de 8 zile.
Imi puteti confirma sau infirma aceasta informatie, in baza legilor in vigoare?Sau informatia detinuta de mine nu mai este de actualitate?
Puteti angaja pe durata determinata pe acei salariati , intrucat Codul Muncii prevede ca o persoana are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
Buna ziua!
Imi puteti spune va rog, daca posibilitatea delegarii pe 8 zile (pentru montarea unor geamuri, respectiv lucrari de turnat beton), fara formularul A1, este valabila si pentru Ungaria si Germania? Va rog si temeiul legal, daca se poate!
Multumesc!
Potrivit legislatiei din tara , este posibila delegarea in strainatate.

Formularul A1 este folosit numai pentru detasarea in spatiu comunitar , nu si pentru delegare.
Multumesc pentru raspuns!