Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotararea judecatoreasca pronuntata in Romania ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotararea judecatoreasca pronuntata in Romania valabila sau nu in statele membre UE?

Este posibil ca o hotarare judecatoreasca pronuntata de un tribunal romanesc sa fie pusa in aplicare in Republica Cipru? Este vorba de recuperarea unei pensii alimentare care trebuie platita de tatal copilului (cetatean cipriot). Ce demersuri ar trebui intreprinse, ce organe ar trebui contactate?

Va multumesc.
Cu hotararea judecatoreasca din România va duceti in Cipru la un executor judecatoresc care va incepe procedura de executare silita.

Hotararile românesti sunt recunoscute de drept in UE.