avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare teren fara acordul meu
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare teren fara acordul meu

buna dimineata.in 2006 fratele meu a vindut un teren mostenire dela tata.a vindut cu 800lei fara ca eu sa stiu ca sunt mostenitor la acest teren.ieri am aflat ca am primit o citatie dela judecatorie sa ma prezit sa dau samnatura ca sunt de acord sa cedez partea mea cumparatorului.acest cumparator a facut unele nereguli pe la spate prin primarie.pe la notar.pentru a intra in posesia acestui teren..ce pot face sa imi revendic dreptu..a facut cazastru fara ca eu sa stiu.si altele.va multumesc
Fie va prezentati la judecatorie, asa cum ati spus, si nu "dati semnatura" ca sunteti de acord sa cedati partea dumneavoastra cumparatorului, fie atacati actul translativ de proprietate pe motiv ca cel care l-a instrainat nu avea drept de proprietate asupra lui sau nu era singurul care avea drept de proprietate asupra terenului.
buna ziua.intre fratele meu si cumparator nu sa facut nici un act de vinzare cumparare.nimic.fara sa stiu a facut cumparatoru unele demersuri ilegale de a intra in posesia mosteniri fara acordu meu... a facut unele jmecherii la notariat.prin primarie.daca iau un avocat se poate rezolva mai repede sau ce trebuie facut.nu le am eu cu astfel de legi.va multumesc
Scuzati-ma, dar nu mai inteleg nimic. Ati afirmat ca s-a vandut terenul, acum spuneti ca nu s-a vandut nimic. Afirmati ca sunteti citat la Judecatorie, care este obiectul citatiei, obiectul actiunii in care sunteti citat? Pe citatie scrie in ce calitate sunteti chemat sa stati in fata instantei ...
Fiti va rog mai explicit daca doriti un raspuns, o opinie ...
scuzati ma poate nu m am exprimat eu bine.este vindut dar nu prin forme legale.doar prin martori.la judecatorie sunt chemat pentru a face valabila conventia de vinzare cumparare .care legal cu acte nu sa facut...doar poate au facut cumparatoru demersuri pe cale ilegala alte acte false..eu curind am aflat ca am dreptu la mostenire.ce pot face mai exact.nu le am eu cu termeni juridici.va multumesc
Pai daca facea cumparatorul acte cum spuneti si devenea proprietar, nu mai era nevoit sa apeleze la instanta. Asa ca omul a dat banii, a platit cu martori si solicita instantei sa emita o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare. Acum sunteti citat. Mergeti in instanta si explicati care este situatia dumneavoastra, ca doar fratele a luat bani iar dv nu ati primit partea ce vi se cuvenea.
Instanta va hotari.

Alte discuții în legătură

Fals in inscrisuri si martori falsi valieugen valieugen buna dimineata.in urma cu citiva ani un frate al meu a vindut un teren care mai aveam drept inca 4fratii el nestind ca si noi avem drept a crezut ca la dat ... (vezi toată discuția)
Imi pot lua dreptu meu inapoi valieugen valieugen buna seara.fratele meu a vindut un teren care a ramas dela tatal meu.dupa moartea tatalui fratele la vindut cu chitanta de mina.dupa 6ani am aflat ca aveam si ... (vezi toată discuția)
Vinzare teren valieugen valieugen buna seara.numele meu este eugen.vin si eu cu o intrebare.si va rog din inima sa imi dati un raspuns exact..in 2006 un frate al meu a vindut unei persoane un ... (vezi toată discuția)