avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie militara si pensie civila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie militara si pensie civila

Buna ziua! Am o intrebare. Sunt pensionar militar. Am iesit la pensie la 45de ani,in anul 2004. Din anul 2005 pana in prezent am lucrat ca si civil. Am dreptul si la o pensie civila?
Cel mai recent răspuns: ContSters214874 , utilizator 10:40, 7 Iulie 2012
Se merge la casa de pensii civila a municipiului si solicitati CAS pe perioada 2005 pana in prezent si cu adeverinta respectiva va deplasati la casa de pensii militara de care apartineti si solicitati recalcularea pensiei. Din luna urmatoare depunerii adeverintei vi se va adauga la pensia militara suma cuvenita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei militare mfrincu mfrincu am iesit anticipat la pensie militara in anul 1999 cu pensie de serviciu cf ordonantei guv nr.7/1998, din august 2000 am lucrat cu vechime neintrerupta ... (vezi toată discuția)
Pensionara din anul 2005 - prescriptie drepturi de pensie neacordate integral. ioanasfetcu ioanasfetcu La data pensionarii mele in anul 2005 nu am cunoscut ca activitatea anterioara pe care o desfasurasem in [b]sistemul militar[/b] era incadrata in grupa I de ... (vezi toată discuția)
Adeverinta grupa a 2 a dan197 dan197 Buna ziua. Mama s-a pensionat anticipat din vara anuui 2009. Anul trecut , a intrunit conditiile pentru pensie limita de varsta. Desi in trecut a lucrat in ... (vezi toată discuția)