Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna restant

Anul trecut pe 22 august am revenit la servici dupa 2 ani de concediu de creastere copil. Anul acesta in iunie am soicitat sa i-au concediul de odihna pe anul trecut (8zile) si mi s-a spus ca am pierdut concediul de anul trecut fiindca nu l-am efectuat in primele luni ale anului acesta.Ce sa fac sa recuperez concediul de anul trecut?
ionela_76, utilizator
Aratati-i angajatorului dvs aceste prevederi:
art.144 (2) C.mun. : Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

art.146 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Prin urmare, nu aveti cum sa pierdeti CO neefectuat aferent anului trecut ...