Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de comodat se incheie in forma autentica?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de comodat se incheie in forma autentica?

Bună ziua
Am redactat un contract de comodat insoțit de proces verbal, pentru o vie pe care nu o pot ingriji
Trebuie sau nu să merg cu el la notar?. Dacă da, trebuie autentificat??
C e documente trebuie să prezint?
Multe mulțumiri
Sunteti sigura ca e comodat si nu contract de arenda?
Contractul de comodat este valabil fara a fi incheiat in forma autentica
Contractul de comodat presupune imprumutarea unui bun (mobil sau imobil) spre folosinta gratuita; altfel spus, proprietarul bunului (devenit comodant) il pune la dispozitia cuiva (comodatar) fara a incasa vreun ban. Daca dvs. primiti bani/produse, atunci nu se mai vorbeste despre comodat, ci despre arenda (contractul fiind incheiat intre dvs. ca arendator si cealalta persoana ca arendas).

Contractul de comodat nu-i musai sa-l incheiati in forma autentica (la notar); totusi, pentru un plus de siguranta (macar in ce priveste continutul propriu-zis al contractului, valabilitatea actelor detinatorului terenului si identitatea partilor), ar fi recomandabil sa va prezentati la notar.

Contractul de arenda trebuie incheiat in scris si prezentat la consiliul local al primariei de pe raza situarii terenului (din nou va recomand forma autentica, la notar).

La notar va sunt necesare: actele de identitate (pentru ambele parti contractante), actele de proprietate asupra bunului in discutie si/sau (dupa caz), acele acte care va permit sa incheiati la randu-va acte de administrare (ex.: procura).
Lylyca a scris:

Bună ziua
Am redactat un contract de comodat insoțit de proces verbal, pentru o vie pe care nu o pot ingriji
Trebuie sau nu să merg cu el la notar?. Dacă da, trebuie autentificat??
C e documente trebuie să prezint?
Multe mulțumiri

Deoarece este vorba de un bun imobil - o vita - si pentrua fi clare obligatiile celui imprumutat in raport cu proprietarul si cu tertii ar fi bine sa treceti macar pe la un avocat, nu e neapatar pe la un notar, decit daca doriti o autentificare notariala.