Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... statutul functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

statutul functionarului public

buna ziua,

va rog sa-mi raspundeti cu cat mai multe detalii,ce putem spune,ce se poate face si care este situatia actuala a unui functionar public,angajat al primariei,in ceea ce priveste statutul si normele de conduita profesionala ale functionarului public, cand impotriva lui a fost inceputa urmarirea penala in cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor,efectuindu-se cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor prevazute si pedepsite de art.26 C.p. raportat la art 288 alin.1 C.p.?
va multumesc
functionarul trebuie suspendat de drept potrivit art.86 alin.(2) si art.94 alin.(1) lit.m) din Legea nr.188/1999 r2, in cazul in care acesta este trimis in judecata pentru savarsirea unei infractiuni de natura celor prevazute la art. 54 lit. h).

daca instanta va dispune in mod hotarat si irevocabil condamnarea functionarului, acestuia ii va inceta de drept raportul de serviciu, potrivit art.98 alin.(1) lit.f) din Legea nr.188/1999 r2.