avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... statutul functionarului public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

statutul functionarului public

buna ziua,

va rog sa-mi raspundeti cu cat mai multe detalii,ce putem spune,ce se poate face si care este situatia actuala a unui functionar public,angajat al primariei,in ceea ce priveste statutul si normele de conduita profesionala ale functionarului public, cand impotriva lui a fost inceputa urmarirea penala in cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor,efectuindu-se cercetari sub aspectul savarsirii infractiunilor prevazute si pedepsite de art.26 C.p. raportat la art 288 alin.1 C.p.?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters233010 , utilizator 02:03, 9 Iulie 2012
functionarul trebuie suspendat de drept potrivit art.86 alin.(2) si art.94 alin.(1) lit.m) din Legea nr.188/1999 r2, in cazul in care acesta este trimis in judecata pentru savarsirea unei infractiuni de natura celor prevazute la art. 54 lit. h).

daca instanta va dispune in mod hotarat si irevocabil condamnarea functionarului, acestuia ii va inceta de drept raportul de serviciu, potrivit art.98 alin.(1) lit.f) din Legea nr.188/1999 r2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretarea deciziei ccr nr. 1.574 din 7 decembrie 2010 As dori o interpretare a urmatorului paragraf din monitorul oficial nr.0110 din 11 februarie 2011 \"Decizia nr. 1.574 din 7 decembrie 2010 referitoare la ... (vezi toată discuția)
Suspendarea raportului de serviciu Sanda67 Sanda67 Buna ziua. Am urmatoarea problema: Lucrez intr-o institutie publica si am primit din partea forului nostru superior o adresa prin care ni se spune ca ... (vezi toată discuția)
Suspendare raport serviciu functionar pentru trimitere in judecata elisa_2000 elisa_2000 Un functionar public trimis in judecata, i s-a emis dispozitia de suspendare de drept. In aceeasi zi si-a luat concediu medical, cum se procedeaza in acest caz? (vezi toată discuția)