Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT CIVIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT CIVIL

Buna ziua!Cu 3 ani in urma,dupa moartea parintilor s-a facut succesiunea.Pana in prezent in urma succesiunii nu s-a rezolvat nimic,fratele mai mare ramanand sa locuiasca in continuare in apartament,refuzand sa colaboreze cu ine s fratele celelatl pentru a gasii rezolvare si sa fie toata lumea multumita.Exista posibilitatea ca o banca sa vina si sa evalueze imobilul,avand toti 3 drept acolo?Si daca "DA" la ce valoare s-ar evalua?Multumesc
Singura solutie este sa deschideti o actiune in justite avand ca obiect iesire din indiviziune, in cadrul dosarului se face expertiza evaluatoare si se stabileste suma fiecaruia precum si fratele caruia i se atribuie in natura apartamentul si sumele cu titlu de sulta pe care trebuie sa le plateasca celorlalti frati.