Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitul pentru pamantul arendat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitul pentru pamantul arendat

Am revenit cu o noua intrebare legata de obligativitatea impozitului pentru pamantul arendat. Cui revine obligatia: proprietarului sau arendasului?
Si o alta legata tot de arenda: cine primeste subventia? propretarul sau arendasul care lucreaza pamantul?
Multumesc
1.Arendasul(fermierul) :
cf codului fiscal, art 62:
"(2-4)Impozitul pe veniturile din arendă se calculează prin reţinere la sursă de către plătitorii de venit la momentul plăţii venitului, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net, impozitul fiind final."
[ link extern ]
2. arendasul , cf oug 125/2006 art 6
Art. 6
(1)Beneficiarii plăţilor directe în cadrul Schemei de plată unică pe suprafaţă pot fi persoanele fizice şi/sau persoanele juridice care exploatează terenul agricol pentru care solicită plata, în calitate de proprietari, arendaşi, concesionari, asociaţi administratori în cadrul asociaţiilor în participaţiune, locatari sau altele asemenea.
(2)Arendatorul, concedentul şi/sau locatorul nu beneficiază de plăţi directe pentru terenul arendat, concesionat şi/sau închiriat.
[ link extern ]