Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale modificare contract de inchiriere locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

modificare contract de inchiriere locuinta

Buna ziua,

Sunt proprietarul unui apartament pe care l-am inchiriat (cu contract inscris la fisc) unei persoane pe durata de 1 an, 31 august fiind data expirarii perioadei de inchiriere.
Chiriasul doreste sa o adaugam in contractul de inchiriere si pe sotia lui (s-a casatorit de curand).
De comun acord dorim si prelungirea inchirierii pe inca 1 an, pastrand clauzele contractului initial.
Aceste modificari se pot face prin cat aditional sau trebuie schimbat contractul de inchiriere?
Prelungirea contractului o pot face acum, inainte de expirarea perioadei initiale de 1 an (pentru ca in luna septembrie eu nu voi fi in tara)?

Va multumesc,

Orice modificare ,fata de clauzele initial negociate si asumate de catre parti,se realizeaza prin act aditional care face parte integrata din contractul de locatiune
Daca partile convin,actul aditional se poate incheia si anterior decaderii termenului initial convenit
multumesc pentru raspunsul prompt