Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu auto altcuiva
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu auto altcuiva

Buna seara,
Va prezint o speta: imprumut auto personal unui prieten.Face un accident, auto avariat integral, dauna totala. Fiind luat cu credit auto, societatea de asigurare ma despagubeste prin polita casco, banii evident ca se duc intai la banca pt a-si recupera datoria iar restul imi revin mie, daca mai raman.
Mentionez ca platisem 3,5 ani la banca si mai aveam 3.5 ani, cu o rata de 700 lei pe luna.
Intrebarea este, cel care a facut accidentul ar trebui sa ma despagubeasca si pe mine?Avand in vedere ca bunul era proprietatea mea?
Buna seara.

In urma cu cateva zile am avut un accident de circulatie. Eu conduceam o motocicleta si din sens opus a venit un autoturism care a virat stanga fara a-mi acorda prioritate. In urma accidentului am fost transportat de urgenta la spitalul Elias, unde dupa 3 ore mi-au dat drumul acasa spunandu-mi ca nu am absolut nimic in afara de zgarieturi.

A doua zi in urma celor spuse de medicii de la spital,am fost la politie si am declarat ca nu vreau sa depun plangere asupra soferului vinovat.

Seara mana dreapta s-a umflat mai rau,drept urmare am fost la spitalul de urgenta Bagdasar Arseni unde in urma radiografiei s-a constatat fractura fara deplasare de os fiindu-mi pusa mana in gips pentru 21 zile. Tot in aceasi seara la acelasi spital am acuzat dureri la coaste pe partea dreapta, medicii raspunzandu-mi ca este normal in urma unui accident.

A doua zi m-am prezentat la spitalul de urgenta Sf Ioan pentru a fii consultat asupra durerii de coaste, iar la primiri urgente,in urma actelor prezentate de la spitalul Elias,medicii au spus ca nu au ce sa imi faca deoarece am fost consultat de catre colegii medici ,la un spital f.bun si nu pun la indoiala deciziile acestora.
In urma durerilor ce nu cedau,am fost la o clinica particulara,unde am fost consultat,mi-a dat trimitere sa fac o radiografie,unde s-a constatt ca este fisurata coasta.Pentru un diagnostic si mai concret am primit o noua trimitere pentru efectuarea unui CT.

In aceste conditii,imi pot schimba declaratia de la politie ???? Precizez ca ,de la data depunerii declaratiei au trecut 6 zile .

Cu respect,
Catalin M.