Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptare expresa sau tacita a mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptare expresa sau tacita a mostenirii

Mama a murit in urma cu 1 an . Daca nu am facut la notar un act de acceptare a mostenirii asta inseamna ca nu mai pot mostenii? cum ma afecteaza faptul ca nu am facut un astfel de act, mai ales ca nu ma prea inteleg cu sora mea?mentionez ca tatal este inca in viata.
Acceptarea poate fi expresa sau tacita.Expresa-i la notar, tacita, atunci cand intrati in posesia sau stapanirea unor bunuri din mostenire.Daca se invoca ca nu ati acceptat in termen sau vi se neaga acceptarea tacita, trebuie sa o dovediti .Chiar si asa eu tot as merge si acum la un notariat si as da o declaratie de acceptare in care mentionez ca anterior am acceptat si tacit