Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu fara plata afecteaza calculul indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu fara plata afecteaza calculul indemnizatiei de crestere copil?

buna ziua:),concediul fara plata impus de angajator afecteaza cele 12 luni din calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului? perioada este de 30 de zile de concediu fara plata.:(
Da.
În calculul celor 12 luni se includ si fractiunile de luna în care s-au realizat venituri supuse impozitului considerate luna întreaga.
Prin fractiune de luna se întelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna în care persoana îndreptatita a realizat venituri supuse impozitului.
Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un
numar mai mic de zile lucratoare.
Dati-ne mai multe detalii despre perioada in care ati fost in CFP si data preconizata a nasterii ....
buna ziua,am fost cam scurta cu dtaliile. Deci:eu sunt angajata din sept 2011 la aceasta firma si data posibila a nasterii este 16 octombrie 2012.Patronul vrea sa ne bage in concediu fara plata toata luna august.