Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concedierea colectiva
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concedierea colectiva

Buna ziua! As dori sa ma sfatuiti daca se poate, cu ce articol din codul muncii trebuie sa primesc decizia de concediere colectiva, in urma restructurarii firmei, ca sa pot beneficia de somaj, si de la data primirii lichidarii, si a deciziei, in cat timp trebuie sa primesc drepturile banesti ce imi revin ? Va multumesc anticipat
Temeiul de drept al incetarii raportului de munca , in cazul dvs, trebuie sa fie art.65 C.mun.
Va multumesc frumos! la mine pe decizie scrie art.68 din legea 53/2003, si nu stiu daca in acest caz, pot beneficia de somaj.

dar drepturile salariale, in cat timp trebuie sa ni le dea? ca eu am primit lichidarea in data de 09.07.2012
1. - Invocarea numai a art.68 din Codul muncii nu este corecta, acest articol explica ce inseamna concedierea colectiva.
- Concedierea (individuala sau colectiva) se face, in cazul dvs., cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea posturilor).

2. Drepturile salariale trebuie sa le primiti cel tarziu la data la care se fac platile de salarii pentru luna in care ati fost concediat.
conducerea firmei a spus ca salariul de pe luna iunie ni-l plateste in data de 15.07 2012 si diferenta de la 1.07 2012, in data de 15.08.2012 pentru ca asa prevede legea. V-as ruga, in conditiile acestea sa ma sfatuiti cui sa ma adresez. Va multumesc
geyes36, utilizator