Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificate de actionar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificate de actionar

Detin impreuna cu sotia doua certificate de actionar avind in total un numar de 80 actiuni la o societate comerciala (un hotel)
As dori sa aflu ce obligatii si drepturi am cu privire la acestea si modul de acordare a dividentelor precum si orice alte date.
Din anul 1996(cind aufost distribuite ) am primit de doua ori dividente dar in valoare foarte mica . Ce sfaturi imi dati.
Valoarea dividendelor este in functie de ce profit obtine firma in anul respectiv si de cat hotaraste majoritatea in adunarea generala sa acorde actionarilor. Poate majoritatea sa hotarasca sa nu acorde dividende deloc, banii pastrandu-i pentru dezvoltare sau poate ca firma a avut pierdere.