Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se recomanda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se recomanda

buna ziua. as dori sa stiu ce fel de act se poate incheia pentru urmatoarea situatie:
parintii au cedat drept de proprietate pentru un apartament cu 3 camere dobandit de la serviciul tatalui, unuia dintre copii, fara a-l informa si pe celalalt copil.
urmare decesului parintilor tatalui, acesta mosteneste 1/2 dintr-un imobil (2 camere) si 1/2 din curtea aferenta imobilui. de comun acord, ambii vor sa faca acte de proprietate pentru celalalt copil, pentru partea mostenita, astfel incat la decesul lor, cei 2 copii sa nu intre in conflict. ultumesc!
Contract de vanzare cu clauza de uzufruct viager.