Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cand intra noul cod penal in vigoare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cand intra noul cod penal in vigoare?

noul cod penal intra in vigoare in martie 2013?
ce avantaje ar avea un condamnat la 4 ani si 6 luni pentru inselaciune,i s-ar putea micsora pedeapsa?nu am inteles exact ce e cu pedepsele pana in 5 ani.
pedepsele aplicate care depasesc maximul noilor pedepse vor scade pina la acest nou maxim.
in rest, nu se schimba nimic.
Nu se stie cind va intra in vigoare NCP
Depinde pt ce forma de inselaciune a primit aceasta pedeapsa. Pe ce alineat din art 215?
Daca este pe varianta tip (alin. 1) atunci pedeapsa i se va micsora pana la 3 ani, dar daca este pe varianta calificata (agravanta) atunci pedeapsa va ramane asa cum este. Cand va intra in vigoare Noul Cod penal atunci luati-va un avocat sa studieze dosarul si sa faca demersurile necesare daca va fi cazul.