avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac o evacuare ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac o evacuare ?!

Buna ziua.

Sunt proprietarul unui imobil obtinut prin contract de vanzare-cumparare incheiat intre mine si o ruda, in urma cu 2 ani. Mentionez ca fostul proprietar ( ruda ) locuieste in continuare in apartamentul meu impreuna cu sotia sa.
Ieri, 9.01.2009, am fost sa le aduc la cunostinta ca in decurs de o saptamana de ziletrebuie sa elibereze apartamentul.

Problema este ca ei nu vor sa se mute si au inceput sa faca scandal. Ce pot sa fac si cui ma pot adresa ?


Cat priveste intrarea in locuinta a unei persoane care va impinge si incuie usa fapta respectiva intra sub incidenta legii penale.

Cand vorbeam de sanse, ma refeream la ordonanta presedintiala si nu la procesul pe fond.
Pe dreptul comun veti obtine evacuarea doar ca va dura ceva timp.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reancredintarea minorului prin ordonanta guvernamentala Dan Alexandru Dan Alexandru Ziua Buna dragi colegi de forum ! Cunoaste cineva care este procedura si conditiile pentru reancredintarea unui minor prin ordonanta ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala otto2007 otto2007 Buna ziua, Care este procedura in ceea ce priveste ordonanta prezidentiala? Stiu ca se judeca in regim de urgenta. Ma puteti ajuta? (vezi toată discuția)