Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa divort daca se poate pleca din tara impreuna cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa divort daca se poate pleca din tara impreuna cu copii

Buna ziua !
Daca am divortat si vreau sa plec din tara impreuna cu copii care au 9 si 15 ani(conform hotararii de divort ,copii au ramas la mine ) se poate?
Sau trebuie sa-si dea acordul fostul sot sa-i scot din tara ?
Daca stau cu el in aceasi casa si nu am facut partajul si este violent verbal cat si corporal se poate face ceva in privina aceasta ?
Va multumesc!
Astept raspuns.
1) Daca minorii v-au fost incredintati, puteti iesi din tara in baza hotararii jud. Daca ambii parintii exercita autoritatea parinteasca, aveti nevoie de acordul tatalui. Uitati-va pe hotarare ce scrie exact in privinta copiilor
2) partaj