avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... citarea prin publicitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

citarea prin publicitate


este obligatorie depunerea in original a ziarului in care s-a efectuat citarea prin publicitate?
care este textul de lege avut in vedere?
... intr-un alt dosar, am indeplinit cerinta instantei si am citat paratul intr-un ziar national. Instanta insista si-mi pune in vedere sa citez in alt ziar... DE CE?? Ii arat ca deja am facut demersul, iar ea imi suspenda pe 155. Mi se pare cel putin ciudat atat timp cat in cod nu este specificat in care ziar trebuie sa fac citarea. Si sa nu va inchipuiti ca am publicat in Flacara sau Formula AS!!
Va rog, ajutati-ma!:">
Cel mai recent răspuns: actb , utilizator 14:46, 17 Iulie 2012
danamica a scris:


este obligatorie depunerea in original a ziarului in care s-a efectuat citarea prin publicitate?


Altfel cum ati fi dovedit in fata instantei ????

Citarea partilor trebuie efectuata intr-un ziar national de larga circulatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citarea prin publicitate art.95 c.pr.civ. OANA GORAN OANA GORAN va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cine face citarea prin publicitate conf art. 95 cod procedura civila??? eu ca si creditor sau instanta???? art. 95 (2) ... (vezi toată discuția)
Indeplinirea citarii prin publicitate-conditii ramona74 ramona74 avem termen in data de 21 .03.2012 pentru o mostenire, termen pt care judecatorul a solicitat sa facem demersurile necesare îndeplinirii procedurii de citare ... (vezi toată discuția)
Citatie prin publicare in ziar robertsega32 robertsega32 Buna ziua. Mi s-a pus in vedere de instanta sa efectuez procedura de citare cu partea adversa prin publicarea citatiei intr-un cotidian de larga circulatie. In ... (vezi toată discuția)