Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere legal

Buna ziua. Ce poti sa faci impotriva unui angajator daca lucrezi in zilele de sarbatoare declarate libere iar el nu te plateste dublu si nici nu ai dreptul la un liber,iar daca tu lipsesti in acele zile poti sa iti pierzi serviciul? Va multumesc.
Solutia este reclamatie la ITM si/sau actionare in justitie.
Daca angajatorul nu respecta legea , atunci solutiile sunt cele prezentate de colegul nostru mai sus.

Daca angajatul lipseste nemotivat, atunci absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.