Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este normal ca pensia de intretinere la minor sa fie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este normal ca pensia de intretinere la minor sa fie cit salarul minim pe economie in romania

:(
pensia de intretinere minor se stabileste de catre instanta de judecata,in functie de veniturile realizate de parintele care va plati pensia,venituri realizate legal,care pot fi dovedite.
in cazul in care acesta declara ca nu realizeaza venituri,pensia se stabileste la cota cea mai mica,referitor cota parte din salarul minim pe economie,nu este pensia cea mai mica cat salarul minim pe economie,bine ar fi asa
daca veniturile celui ce trebuie sa plateasca pensie sunt mari, pensia de intretinere poate ajunge sau chiar depasi cu mult salariul minim pe aconomie si nu e nicio problema.
La ce va referiti de fapt ?