Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionar public dupa transformare post
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionar public dupa transformare post

In urma trasformarii postului de salariat contractual, in aprilie 2012, in functie publica, am pierdut la salariu prin incadrarea in treapta 3 de salarizare. Intrebarea mea este daca nu era corect sa se mentina salariul avut anterior si, daca nu, dupa cat timp pot trece intr-o treapta superioara de salarizare. Nu este o contradictie intre legea 284, care elimina treptele de salarizare, si legea 283/2011 care vorbeste iar de trepte? Dati-mi, va rog, un sfat, ce trebuie sa fac pentru a recupera pierderea la salariu. Consider ca nu este corect ca o astfel de transformare, in urma careia mi-au crescut obligatiile de serviciu, sa fie insotita de scaderea salariului. Mentionez ca am lucrat la aceeasi unitate si inainte. va doresc spor in toate si astept raspuns.
cristinacrivat a scris:

nu are nici o legatura cu subiectivismul. asta este legea. functionarii publici sunt salarizati diferit de personalul contractual. cand se constata ca persoana indeplineste prerogative de putere publica atunci i se transforma postul in functie publica si i se aplica legislatia specifica functiionarilor publici. asta e tot.

Nu considerati ca transformarea postului contractual in functie publica cu diminuarea drepturilor salariale incalca principiul drepturilor castigate? Nu considerati ca transformarea postului contractual in functie publica cu diminuarea drepturilor salariale neunitara intre salariatii ce au indeplinit si indeplinesc aceleasi atributii aduce atingeri principiului nediscriminarii? Nu considerati ca transformarea postului contractual in functie publica cu diminuarea drepturilor salariale doar pentru unii salariati ce indeplinesc aceleasi atributii cu altii angajati care au avut privilegiul de a fi incadrati in grade superioare de salarizare incalca principiul ,,la o munca egala o plata egala''? Nu considerati ca discriminarea este cu atat mai accentuata cu cat salariatii ce vor fi incadrati in grade inferioare vor trebuii sa astepte ani si sa promoveze concursuri pentru a ajunge la salarizarea anterioara transformarii postului, pe cand cei incadrati direct in grade superioare nu vor mai fi conditionati de de anumite conditii? Eu vad o nelegalitate vadita in acest demers de transformare a posturilor contractuale in functii publice cu diminuarea drepturilor salariale si consider ca angajatorul, fara sa incalce in acest mod legea, poate sa asigure incadrarea noului functionar public intr-un grad profesional care sa ii asigure cel putin salariul avut anterior. Aceste principii din dreptul muncii sunt aplicabile insasi functionarilor publici prin art. 117 din legea nr. 188/1999. LUPTATI PENTRU DREPTURILE VOASTRE!!!
jaguarxkr, utilizator
De acord cu toate cele sustinute de dv. Dar....cum facem? Trebuie sa gasim exact articolele din lege cu care sa sustinem....dreptatea. De altfel, poate ca suntem cazuri izolate, ca transformarile posturilor contractuale in functii publice s-au realizat cu mentinerea sau cresterea salariului. Stiti cumva opinia ANFP pe acesta tema?
Voli55 a scris:

De acord cu toate cele sustinute de dv. Dar....cum facem? Trebuie sa gasim exact articolele din lege cu care sa sustinem....dreptatea. De altfel, poate ca suntem cazuri izolate, ca transformarile posturilor contractuale in functii publice s-au realizat cu mentinerea sau cresterea salariului. Stiti cumva opinia ANFP pe acesta tema?

Retineti faptul ca, chiar in textul actului normativ (L nr. 188/1999), legiuitorul a prevazut o serie de masuri deragatorii de promovare si promovare rapida, tocmai pentru a sustine noul statut dobandit, acela al functionarului public si nicidecum diminuarea drepturilor salariale. In cazul dvs angajatorul a facut o interpretare literara a textelor de lege fara insa a tine seama de principiile cu care se completeaza aceasta lege chiar prin art. 117. In opinia mea si probabil a majoritatii magistratilor interpretarea legislativa nu poate aduce atingere principiilor statuate in dreptul muncii si consacrate chiar de constitutia romaniei. In aceasta situatia angajatorul nu numai ca poate, dar in acelasi timp TREBUIE sa va incadreze intr-un grad profesional ce va va asigura o salarizare cel putin egala cu cea avuta anterior, tocmai pentru a respecta principiul drepturilor castigate si a celor anterior mentionate.
jaguarxkr, utilizator
punctul de vedere pe care l-am exprimat mai sus este cel al Agentiei. discutati de doua regimuri juridice distincte, cu reglementari legislative distincte.
si da, avem art.117 care permite completarea prevederilor legale, insa numai acolo unde nu distinge Legea 188.

ati spus: "legiuitorul a prevazut o serie de masuri deragatorii de promovare si promovare rapida, tocmai pentru a sustine noul statut dobandit, acela al functionarului public si nicidecum diminuarea drepturilor salariale".
care masuri derogatorii? nu exista asa ceva. promovarea rapida nici macar nu poate avea loc, pentru ca nu exista norme metodologice emise de ANFP.

drepturile salariale se pastreaza in anumite conditii, potrivit Legii 188, dar nu uitati ca aceasta se aplica persoanelor, numai de la data detinerii calitatii de functionar public, si nu retroactiv, pe cand erau personal contractual.

in ceea ce priveste invocarea opiniilor formale ale magistratilor nu pot comenta, acestea se aplica intocmai partilor.

ati vorbit de dreptate. parerea mea este ca legea, asa cum este ea, in teorie este dreapta, daca se aplica intocmai atunci avem parte de dreptate. daca legiuitorul imi scrie negru pe alb ca urmare a transformarii postului din contractual in functie publica, veti fi salarizati la nivelul treptei 3 din anul 2010, al gradului profesional X al unei functii publice, atunci asta este dreptatea.
cristinacrivat a scris:

punctul de vedere pe care l-am exprimat mai sus este cel al Agentiei. discutati de doua regimuri juridice distincte, cu reglementari legislative distincte.
si da, avem art.117 care permite completarea prevederilor legale, insa numai acolo unde nu distinge Legea 188.

ati spus: "legiuitorul a prevazut o serie de masuri deragatorii de promovare si promovare rapida, tocmai pentru a sustine noul statut dobandit, acela al functionarului public si nicidecum diminuarea drepturilor salariale".
care masuri derogatorii? nu exista asa ceva. promovarea rapida nici macar nu poate avea loc, pentru ca nu exista norme metodologice emise de ANFP.

drepturile salariale se pastreaza in anumite conditii, potrivit Legii 188, dar nu uitati ca aceasta se aplica persoanelor, numai de la data detinerii calitatii de functionar public, si nu retroactiv, pe cand erau personal contractual.

in ceea ce priveste invocarea opiniilor formale ale magistratilor nu pot comenta, acestea se aplica intocmai partilor.

ati vorbit de dreptate. parerea mea este ca legea, asa cum este ea, in teorie este dreapta, daca se aplica intocmai atunci avem parte de dreptate. daca legiuitorul imi scrie negru pe alb ca urmare a transformarii postului din contractual in functie publica, veti fi salarizati la nivelul treptei 3 din anul 2010, al gradului profesional X al unei functii publice, atunci asta este dreptatea.

Legea prevede inca de la data intrarii sale in vigoare (cu 13 ani in urma) in sarcina institutiilor publice transformarea posturilor contractuale in functii publice.
Prevederile legale sunt lacunare in ceea ce priveste echivalarea salariului o data cu trecerea de la raportul de munca la raportul de serviciu, insa in tacerea legii se aplica tocmai principiile statuate in dreptul muncii, pe care deja le-am mentionat in postarile anterioare.