Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionar public dupa transformare post
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionar public dupa transformare post

In urma trasformarii postului de salariat contractual, in aprilie 2012, in functie publica, am pierdut la salariu prin incadrarea in treapta 3 de salarizare. Intrebarea mea este daca nu era corect sa se mentina salariul avut anterior si, daca nu, dupa cat timp pot trece intr-o treapta superioara de salarizare. Nu este o contradictie intre legea 284, care elimina treptele de salarizare, si legea 283/2011 care vorbeste iar de trepte? Dati-mi, va rog, un sfat, ce trebuie sa fac pentru a recupera pierderea la salariu. Consider ca nu este corect ca o astfel de transformare, in urma careia mi-au crescut obligatiile de serviciu, sa fie insotita de scaderea salariului. Mentionez ca am lucrat la aceeasi unitate si inainte. va doresc spor in toate si astept raspuns.
"Si nu exista trepte de salarizare in care sa avansati.... dupa 3 ani petrecuti in gradul profesional respectiv puteti beneficia de promovare".

"daca acum sunt incadrata „consilier expert, grad profesional superior, clasa de salarizare 83, coeficient de ierarhizare 7,58", cand si la ce grad profesional pot promova?
Voli55 a scris:

"Si nu exista trepte de salarizare in care sa avansati.... dupa 3 ani petrecuti in gradul profesional respectiv puteti beneficia de promovare".

"daca acum sunt incadrata „consilier expert, grad profesional superior, clasa de salarizare 83, coeficient de ierarhizare 7,58", cand si la ce grad profesional pot promova?

Cum va incadrat din personal contractual in functionar public in anul 2012? In baza caror acte normative va stabilit salarizarea? Nu EXISTA BAZA LEGALA DE SALARIZARE in anul 2012 pentru transformarea pers. contr. in funct. public!!! Cum va stabilit salarizarea????? REPET, NU AU BAZA LEGALA!!!
Detaliati ce vreiti sa ziceti. Mi s-a transformat postul contractual in functie publica, in aprilie2012, cu toate aprobarile legale, iar salarizarea s-a facut, conform deciziei primite, in baza Legii FP si Legii 284/2010. Astept alte date si aprecieri, sugestii...
O zi buna de tot si racoroasa!
Voli55 a scris:

Detaliati ce vreiti sa ziceti. Mi s-a transformat postul contractual in functie publica, in aprilie2012, cu toate aprobarile legale, iar salarizarea s-a facut, conform deciziei primite, in baza Legii FP si Legii 284/2010. Astept alte date si aprecieri, sugestii...
O zi buna de tot si racoroasa!

LEGEA 283/2011 la art. 4 alin. 2 spune clar ca: ,,in anul 2012 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazute in anexele la legea cadru nr. 284/2010''

Consider ca nu aveau baza legala!!!
~ Conținut șters la cerere ~