Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Carte Identitate expirata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Carte Identitate expirata

Mine urmeaza sa merg la notar pentru a cumpara un teren si in seara asta am descoperit ca mi-a expirat CI de 5 zile. Trebuie sa schimb CI intai sau se poate finaliza vanzarea cu aceasta pe care o am ?
da trebuie sa va preschimbati actul de identitate, notarul nu va perfecta actele autentice cu o carte de identitate expirata. Exceptii : poate daca va cunoaste personal si scrie cunoscut personal de mine sau daca va accepta sa va identificati cu pasaportul (putin probabil).
se poate face la urgenta vorbit cu seful serviciului de evidenta a populatiei si contra unui comision se poate face daca aveti toate actele la dvs :
certificat de nastere, de casatorie, certificatele de nastere ale copiilor, sentinta de divort daca e cazul, dovada de spatiu, timbru fiscal
MIXAM a scris:

se poate face la urgenta vorbit cu seful serviciului de evidenta a populatiei si contra unui comision se poate face daca aveti toate actele la dvs :

CI ,in conditii normale nu se poate emite in "regim de urgenta"
Exista anumite situatii -legal prevazute,si la nivelul capitalei anumite autoritati care pot emite CI in regim de urgenta

Multumesc pentru raspunsuri.