Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi introdusi intr-un litigiu de munca asociatii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi introdusi intr-un litigiu de munca asociatii ?

Intr-un litigiu de munca prin care un salariat doreste sa-si recupereze salariile neplatite de angajator( si darile aferente la bugetele de stat) este admisibila solicitarea salariatului de a fi introdusi in actiune in calitate de intimati asociatii angajatorului pentru a plati in solidar cu societatea, solicitare intemeiata pe disp. art. 85 Legea 31/1990(legea societatilor comerciale) :
"(1) Asociatii sunt obligati nelimitat si solidar pentru operatiunile indeplinite in numele societatii de persoanele care o reprezinta.
(2) Hotararea judecatoreasca obtinuta impotriva societatii este opozabila fiecarui asociat.
" ?

Mentionez ca salariatul a aflat ca bunurile societatii au inceput sa fie trecute pe numele unor diverse persoane fizice si se asteapta la o intrare in faliment a angajatorului, iar mai apoi sa dispara ca persoana juridica.
nimar, utilizator
Prin depunerea de concluzii de catre parti intelegeti "concluziile scrise" care se depun inaintea pronuntarii ?

Si daca trecand primul termen de judecata al litigiului de munca, dar inainte ca salariatul sa fi depus vreo concluzie la dosar, cererea salariatului de introducere in actiune a actionarilor angajatorului este admisibila, in temeiul art. 85 Legea 31/1990 ?
Nu este admisibila o astfel de cerere. La prima zi de infatisare reclamantul isi poate modifica actiunea in ceea ce priveste obiectul ei sau chemarea in judecata a altor persoane.

Potrivit doctrinei, notiunea de concluzii scrise este inteleasa in sensul cel mai larg:
- Orice susţinere, cerere, apreciere, care obligă instanţa să dispună asupra ei prinadmitere sau respingere de natură să conducă la declanşarea, continuarea sau finalizarea judecăţii prin iniţierea unor acte procedurale valabile;
- pentru a fi îndeplinită această condiţie pricina trebuie să se afleîn stare de judecată.
- cerinţa legală vizează existenţa posibilităţii de a pune concluzii, nu şi efectiva punere de concluzii; aşadar, dacă parţile nu se prezintă pentru a face acte procesuale care săconducă la demararea judecăţii (invocarea de exceptii, propunerea de probe etc.),acest lucrunu atrage prorogarea primei zile de infăţişare, prezenta lor la judecată nefiind obligatorie; estesuficient ca ele să fi avut posibilitatea să pună concluzii