Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire al copiilor in urma casatoriei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire al copiilor in urma casatoriei parintilor

Ce drepturi legale au copiii la mostenire in situatia casatoriei dintre parintii lor ?.Sotul are un copil dintr-o casatorie anterioara ,iar sotia doi copii ,tot dintr-o casatorie anterioara (impreuna nu au nici un copil).Casa este proprietate personala a sotului. Cine mosteneste casa in cazul in care sotia moare prima? Dar in cazul in care moare sotul primul?
monikas, utilizator
Daca copiii din casatoriile anterioare nu sunt infiati, atunci fiecare copil mosteneste pe propriul parinte.

Casa proprietate persoanala a sotului (adica este dobandita de acesta inaintea casatoriei cu actuala sotie) va fi mostenita de sotia supravietuitoare in concurs cu copii sotului.

Daca sotia decedeaza prima, atunci bunurile ei vor fi mostenite de sotul supravietuitor in concurs cu copiii sotiei.
Multumesc pentru raspuns!