avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire al copiilor in urma casatoriei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire al copiilor in urma casatoriei parintilor

Ce drepturi legale au copiii la mostenire in situatia casatoriei dintre parintii lor ?.Sotul are un copil dintr-o casatorie anterioara ,iar sotia doi copii ,tot dintr-o casatorie anterioara (impreuna nu au nici un copil).Casa este proprietate personala a sotului. Cine mosteneste casa in cazul in care sotia moare prima? Dar in cazul in care moare sotul primul?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Iulie 2012
monikas, utilizator
Cel mai recent răspuns: monikas , utilizator 15:05, 18 Iulie 2012
Daca copiii din casatoriile anterioare nu sunt infiati, atunci fiecare copil mosteneste pe propriul parinte.

Casa proprietate persoanala a sotului (adica este dobandita de acesta inaintea casatoriei cu actuala sotie) va fi mostenita de sotia supravietuitoare in concurs cu copii sotului.

Daca sotia decedeaza prima, atunci bunurile ei vor fi mostenite de sotul supravietuitor in concurs cu copiii sotiei.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa sot/sotie mirela_p mirela_p Se incheie o casatorie intre doua persoane. Ambii soti vin in casatoria actuala cu niste bunuri obtinute inainte de casatoria actuala. In cazul unui deces al ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț ... cerb cerb Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț are un copil din căsătoria anterioara și amândoi avem proprietății. In apartamentul meu ... (vezi toată discuția)
Succesiune soți Adi. M. P. Adi. M. P. Bună ziua. Care sunt drepturile de succesiune ale intre soți. În cazul nostru : sotul are doi copii din căsătorii anterioare. Deține o casa cumarata pe ... (vezi toată discuția)