Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu

buna ziua. din cauza restantelor pe care le am la banca mi s-a retinut tot salariu (cardul de salariu este la aceeasi banca). daca imi fac alt card de salariu la alta banca mi se mai poate opri tot salariu de catre banca la care am creditul?
Indicat e sa va luati salariul in mana.Degeaba schimbati banca....sunteti urmarit dupa CNP.
este normal ca proprirea salariului sa se faca in intregime??
nu se presupune ca acel om trebuie sa aiba bani cu care sa se intretina pentru a putea merge la serviciu, pentru a lua salariu lunar, pentru a putea achita datoria?

Nu e normal, retinerea cand e vb de un singur creditor, nu trebuie sa depaseasca 1/3 din venituri.
Da, conturile se pot bloca.. in ele nu intra doar salariul. pentru astfel de situatii trebuie sa va adresati intai bancii daca nu stiti cine a dispus blocarea conturilor, apoi executorului , iar daca situatia nu se rezolva rapid, trebuie sa faceti contestatie la executare.