Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul compensatie concediu odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul compensatie concediu odihna

cum se calculeaza valoarea compensatiei pentru concediul de odihna neefectuat de 5 zile avand in vedere ca am lucrat 3 luni si am avut un salariu brut de 942 RON?
Art. 150 din codul muncii republicat.
(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
Compensarea in bani a concediului de odihna, se calculeaza la fel cu indemnizatia de concediu de odihna. Se au in vedere salariu de baza , indemnizatiile, sporurile negociate in contractul individual de munca , nu veniturile realizate.