Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit in chf intarziat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit in chf intarziat

buna ziua.am o problema cu un credit luat in 2008 in chf care dupa cum se stie ca a crescut enorm.am fost la banca sa ma inteleg cu dansi ptr o restrucurare ,refinantare ,perioada de gratie si absolut nimic .au spus ca nu se poate face nimic decat sa merg inainte cu plata ratelor care am intarziat 30zile .au mai spus ca in cazul in care nu plate imi pune sechestru pe bunuri .ESTE POSIBIL ASA CEVA? .stiu ca in cel mai rau caz este poprire pe salariu.mentionez creditul a fost in valoare de 22000chf sau ce altceva imi poate face banca
Buna seara
Pai la 22.000 chf presupun ca ati pus garantie apartamentul, asa ca..
Orcum nu stiu la ce banca aveti creditul dar cred ca cei carora vati adresat sunt Tampiti!!
Exista nenumarate posibilitati de a ajuta clientul: marirea perioadei de creditare, plata doar a dobanzii pe o perioada de pana la 2 ani, refinantare, etc,
E posibil ca consilierul sa nu vrea sa va ajute de lene, faceti o cerere in scris pentru a solicita o forma de ajutor catre conducerea bancii
Ati semnat actul aditional obligatoriu pentru a fi sub incidenta ordonantei 50?
DACA nu l-ati semnat aveti posibilitatea sa-i dati in judecata pentru faptul ca nu v-au scazut rata in momentul in care a scazut liborul stiu cazuri in care clientii au castigat, si au castigat sume importante de bani.
Sa spunem ca aveti o rata de 7% pe an, in momentul acordarii creditului in 2008 parca Liborul era de 4-4.5% deci rata d-stra era formata din 4% libor+3% marja bancii =7% corect ar fi acum da platiti 0,30 Libor+3% marja bancii= 3.30% cifrele sunt aproximative
Succes!

banca va incerca sa-si recupereze banii prin orice mijloace de executare, adica bunuri, imobile sau venituri. In cel mai BUN caz va fi poprire pe salariu
Cred totusi ca nu trebuie sa se ajunga acolo!
Din cate am inteles aveti intarzieri de doar 30 zile, daca nu gasiti intelegere de nici o forma la banca unde aveti creditul faceti un efort platiti si rata asta si refinantati la alta banca.
Acum sunt mari oportunitati de refinantare, cu dobanzi bune, dar va asumati intreaga pierdere generata de cresterea francului.

da dar m-au raportat biroului de credit
Daca banca este cea care cred eu, atunci nu fac refinantare, nu ac nimic sa ajute clientul, ci eventual "sa-i dea in cap", adica vin cu niste conditii total de neacceptat. Deci de la banca nu poate astepta ajutor.