Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit in chf intarziat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit in chf intarziat

buna ziua.am o problema cu un credit luat in 2008 in chf care dupa cum se stie ca a crescut enorm.am fost la banca sa ma inteleg cu dansi ptr o restrucurare ,refinantare ,perioada de gratie si absolut nimic .au spus ca nu se poate face nimic decat sa merg inainte cu plata ratelor care am intarziat 30zile .au mai spus ca in cazul in care nu plate imi pune sechestru pe bunuri .ESTE POSIBIL ASA CEVA? .stiu ca in cel mai rau caz este poprire pe salariu.mentionez creditul a fost in valoare de 22000chf sau ce altceva imi poate face banca
Daca aveti doar 30 zile intarziere si nu mai aveti si alte intarzieri raportate, orice banca va poate acorda un credit, se poate face o deviatie de la normele interne!
Wollfe, utilizator
Buna seara,

Ma scuzati ca intervin, insa am si eu un credit ipotecar in chf din 2008 si cand am fost la
banca sa le spun de ordonanta, mi s-a comunicat ca nu ma incadrez, creditul meu fiind
anterior acestei ordonante.
Creditelor in derulare nu li se aplica decat partial legea 288/2010, lege de aprobare a oug50/2010.
Puteti cere in instanta ca banca sa respecte forumla de calcul a dobanzii, daca este dobanda variabila, sau sa o pastreze fixa daca in contract este specificata ca fiind fixa.