Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare CIM

Buna seara. Angajatorul a intarziat plata salariilor si a contributiilor pe 3 luni. Dandu-si seama ca e in incapacitate de plata a apelat la procedura concedierii colective. In cateva zile expira termenul de preaviz de 20 de zile lucratoare. cativa angajati am intrebat daca la expirarea acestui termen va avea posibilitatea sa lichideze drepturile salariale restante...ca doar inceteaza raportul de munca. Raspunsul a fost negativ. Cica sa ne asteptam la bani undeva in toamna. Intrebarea mea este daca e normal sa emiti o decizie de incetare a CIM fara sa reglezi conturile cu salariatul...nu ar fi logic sa se semneze o nota de lichidare sau ceva de genul acesta? Cum sa ne protejam de un eventual abuz? Multumesc...
Care au fost motivele pentru concediere colectiva?
Desigur intentionez sa ajung si la ITM insa ma nelinisteste gandul ca vor sa emita o decizie de incetare a CIM fara sa ne fi platit salariile. Adica e legal? Decizia aceea de incetare a CIM produce vreun efect juridic? Multumesc pt sprijin

Motive: dificultati financiare. E vorba de un ONG caruia nu i s-au rambursat banii din proiecte POSDRU....cu asta ne tot scot ochii. Insa noi nu am incheiat contracte de munca cu AM POSDRU sau vreun alt finantator ci cu ONG-ul cu pricina..

Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, exista aceasta posibilitatea de a inceta raportul de munca fara a avea achitate in intregime drepturile salariale ... pentru neplata salariilor, va puteti adresa ITM-ului si/sau promova o actiune in instanta impotriva angajatorului.

Decizia de concediere isi produce efectele din momentul comunicarii.
Revin cu o noua intrebare fiindca s-au schimbat datele problemei. In notificarea de concediere avem preaviz de 20 de zile lucratoare (ultima zi 3 august) Se pare ulterior trimiterii catre ITM a informarii privind concedierea colectiva acestia au chemat pe seful la raport si i-au pus in vedere sa prelungeasca termenul la 30 de zile caledaristice (ultima zi fiind 9 august). Totul e la nivel de vorba...angajatorul nu ne-a informat oficial asupra acestei schimbari de situatie. Secretomania asta devine suparatoare intrucat, logic gandindu-ma noi ar trebui sa fim la munca in zilele de preaviz prelungite la solicitarea ITM. Care ar fi motivele pentru care angajatorul ''omite'' sa ne spuna ce a discutat la ITM? Oare ar fi oportun sa mergem si noi la ITM? Multumesc anticipat...
Motivele nu pot fi cunoscute decat de catre angajtorul dvs, insa dvs va puteti deplasa la ITM si sa discutati cu inspectorul sef , expunandu-i problema.