Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare CIM

Buna seara. Angajatorul a intarziat plata salariilor si a contributiilor pe 3 luni. Dandu-si seama ca e in incapacitate de plata a apelat la procedura concedierii colective. In cateva zile expira termenul de preaviz de 20 de zile lucratoare. cativa angajati am intrebat daca la expirarea acestui termen va avea posibilitatea sa lichideze drepturile salariale restante...ca doar inceteaza raportul de munca. Raspunsul a fost negativ. Cica sa ne asteptam la bani undeva in toamna. Intrebarea mea este daca e normal sa emiti o decizie de incetare a CIM fara sa reglezi conturile cu salariatul...nu ar fi logic sa se semneze o nota de lichidare sau ceva de genul acesta? Cum sa ne protejam de un eventual abuz? Multumesc...
De acord, insa nu ar fi fost normal/legal sa ne informeze ca termenul de preaviz se prelungeste cu inca o saptamana?....Ne e teama ca pastreaza tacerea fiindca la lichidare doreste sa ne taie din salarii saptamana cu pricina....:(
Este si asta un motiv ... mergeti la ITM si fie depuneti o sesizare cu privire la acest aspect, fie intrati in audienta la Inspectorul sef.