Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturi

Oruda a divortat de sotul ei acum 2 ani : nu au facut mpartirea bunurilor pe cale amiabila pentru ca nu s-au inteles si in plus nu a dispus de bani suficienti pentruexpertizare ; sotul s-a recasatorit intre timp- din prima casatorie au 2 copii ., cea de-a doua sotie are 3 copii .
problema pe care o pune doamna in cauza - in cazul decesului primului sot - nefacandu-se partajul ea are dreptul la bunurile dobandite inaintea casatoriei? si in plus ce drepturi are ce de-a doua sotie.
Fiind vb de un bun obtinut in casatoria cu dansa, ei ii apartine o jumatate ( prezumata) din bunuri. Din jumatatea fostului sot, actuala sotie va mosteni 1/4, iar copiii decedatului vor imparti egal 3/4 din acea jumatate.