avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt la locul de munca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt la locul de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu o problema care o are un prieten foarte bun al meu. Lucreaza la un depozit de alimente al unui renumit lante de magazine (german).
Saptamana trecuta marti si miercuri el a fost liber,dar marti a fost chemat la munca pentru ca pe zona unde lucra el (zona de tigari) erau foarte multe comenzi si nu mai faceau fata colegi lui. Marti la ora 15 el a terminat baxarea si a plecat de pe zona, colegul lui a plecat la o pra dupa el. Tin sa mentionez ca pe aceasta zona exista un tarc unde sunt depozitate tigarile,acest tarc se incuie dearece au mai avut loc evenimente si in trecut...La schimbul II, un coleg de al lor de la un alt departament(expeditie) a intrat in acest tarc , dar la iesire a uitat sa-l incuie. Sambata pe 21 Iulie in depozit s-a facut inventar, in urma acestui inventar s-a constatat o lipsa in zona de tigari. Conducerea a mers la paza si impreuna cu aceasta au urmarit pe inregistrarile video(tot depozitul este monitorizat cu sistem video si sistem de alarma) pana au ajuns la un eveniment filmat in noaptea de marti spre miercuri cand la ora 3 dimineata un individ, imbracat in negru, cu cagula, taie gardul de plasa, merge pe o rampa incearca o usa, nu reuseste sa intre merge la o alta usa mestereste ceva la ea (nu se vede clar pe camera), reuseste sa patrunda in depozit unde incepe sa cotrobaie, incearca tarcul de la tigari, pleaca de la el se intoarce si aici mestereste ceva la usa,aici reuseste sa patrunda in tarc de unde sustrage nu stiu cate cartuse de tigari. In urma acestor filmari directorul de depozit cu firma de paza ajung la concluzia ca "urma de umbra este de statura prietenului meu". Au chemat politia l-au retinut intr-o camera ,i-au luat telefonul,l-au amenintat ca-l baga la puscarie,ca sa recunoasca,directorul s-a dat la el sa-l bata (asa la misto a zis),politisti au spus ''da domnule asta e suta la suta", bine cand au plecat au plecat cu portbagajul plin,dar ata de prosti sunt ca i-au vazut tot depozitul,cel care a plecat sa duca sacosa la masina politiei e cel mai bun prieten al suspectului. L-au pus sa dea o declaratie cu tot ce a facut marti si miercuri,l-au dus la politia judeteana pentru amprentat si fotografiat, I-au transmis prin colegi sa evite sa mai vina la munca.
Va rog a sa-l ajuta-ti cu sfaturi.
Nu-si permite un avocat,poate o sa-l ajutam noi prieteni cu bani sa-si puna un avocat sau ce o trebui sa faca, Dar pana atunci asteptam cu interes sfaturile dumneavoastra, va multumim.
Acum ca s-a clarificat situatia, ar putea sa faca plangere dar trebuie sa dovedeasca ceea ce reclama. Pana la urma seful ala mai mare si-a cerut oarecum scuze pentru comportamentul subalternului acuzator. Daca prietenul tau doreste sa isi vada linistit de serviciu poate accepta scuzele si sa isi trateze cu retinere acuzatorul. Daca vrea sa agite spirritele poate face plangere dar in situatia asta nu cred ca va mai beneficia de vreun sprijin din partea sefului cel mare si s-ar putea sa isi faca viata mai grea la serviciu. Despre zilele libere, cred ca poate foarte usor sa spuna ca nu are nevoie de ele si isi doreste sa vina la serviciu. Nu il pot obliga sa nu vina la serviciu, mai ales ca nu cred ca i-au dat vreo decizie scrisa in acest sens. Si daca nu are o decizie scrisa poate mai tarziu vorbele se fac uitate si i se pun absente..nu stii ce-i in capul oamenilor si cum se sucesc.
Poate colegul de la un alt departament(expeditie) si care a intrat in acest tarc nu avea ce sa caute acolo, si poate a "uitat" intentionat tarcul deschis. Furturile de acest gen se intampla, in marea majoritate a cazurilor, cu complicitatea unei persoane din interior. Cum putea sa ajunga hotul in interior, probabil exista firma de paza, camere de luat vederi peste tot, si in exterior, la fel ca in interior ... situatia e cam cusuta cu ata alba ...

Tocmai asta e, acum ceva timp 3 luni maxim,a mai avut loc o spargere in acelasi mod, adica acelasi tip de spargere. Intradevar sunt canere in exterior,in interior, tot ce v-am descris eu deschidera acestui subiect a fost povestit din ce se vedea pe imagini. Data trecuta cand au spart era unul cam de 2m,dar ce pare dubios e ca si atunci ca si acum erau de servici aeiasi paznici,acelasi om la expeditie...A a spus asta sefilor ,dar care nu au luat inseama asta. Asa credem si noi,seful de la expeditie e prieten cu dl L.... si credem ca a incercat sa acopere o treaba proasta facuta de un om de la expeditie si au cautat un tap ispasitor repede. Nu puteau sa gaseasca un om asa repede decat pe unul cuminte si mai slab de inger. Ei au sperat sa-si dea demisia si sa scape, mai ales ca au investit 100 000 euro intr-un sistem de armare,care inca nu e functional. Acum asteptam ancheta politiei, dar cred ca ar trebui sa facem si noi ceva. Am vorbit cu un avocat,care ne-a cerut o suma prea mare. Eu ma gandeam sa facem o plangere penala impotriva dl L..... si o plangere la parchetul militar impotriva politistilor. Sa depunem o cerere pentru a primi o copie a inregistrarilor care stau la baza anchetei politiei. Eu cred ca nu va avea viata buna la munca, orice s-ar zice...daca vor sa scape de el 7 zile o sa faca numai pe zona de legume si 5 zile pe zona de frig si gata e bun de spital. Putem cere de la politie rezultatul anchetei? Va multumesc pentru timpul acordat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scandal cu urmari grave?! Lavinia-Ingrid Lavinia-Ingrid Aflandu-ma in vizita la un cunoscut cu mai multi prieteni s-a iscat un conflict intre acestia si un politist care nu se afla in exercitarea indatoririlor de ... (vezi toată discuția)
Citatie invinuitor pentru o adresa data gresit andreea13 andreea13 Caut un consultant care sa ma ajute intr-o problema. Am primit o citatie acasa pentru faptuitor in cazul unui dosar. Am mers la politie si am dat declaratie ... (vezi toată discuția)
Am primit o citatie in calitate de persoana cercetata irinuca21 irinuca21 Poate considerati ca nu e o problema fff serioasa, dar eu sun speriata. am avut functia de asociat cu un procent de 5% intr-o societate. In momentu actual soc ... (vezi toată discuția)