Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime dupa concediu pentru crestere copil pana la 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime dupa concediu pentru crestere copil pana la 2 ani

Buna ziua!
Sunt angajata la o institutie publica si ma intereseaza daca durata concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani constituie vechime si daca aceasta se ia in calcul la plata sporului de vechime. Am 3 ani efectiv lucrati si 2 ani concediu pentru crestere copil. Astfel cumulez 5 ani. ma incadrez la plata a 10 % vechime?
Multumesc!
Perioada de care faceti vorbire constituie vechime in munca (asimilata stagiului de cotizare)
conform oug 148/2005 , aprobata cu modificari prin legea nr 7 / 2007 - art 18 alin 7 " perioada concediului pentru cresterea copilului de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu , care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta "
daca se ia in calcul de ce vor sa imi retraga 5 % din spor pe motiv ca nu sunt ani efectiv lucrati?