Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura minor

buna ziua.sunt o mama divortata cu un copil minor incredintat mie locuiesc in italia si mar interesa unde sa ma adresez pt a obtine procura pt a calatori singur cu avionul pe destinatia romania -italia si invers.in speranta ca imi veti raspunde multumesc anticipat.o zi buna
ar fi bine sa va interesati la tatal copilului...:thumbup: el trebuie sa-si dea acordul.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat

Pentru ca aveti incredintat minorul prin hotarare judecatoreasca (banuiesc ca este definitiva si irevocabila) e nevoie de o declaratie doar din partea dvs. data la un notar sau la consulatul Romaniei prin care va exprimati acordul ca fiul dvs. sa calatoreasca insotit de un reprezentant al companiei aeriene si de un formular pe care il veti completa la ghiseul companiei – va trebui sa precizati printre altele si cine il va astepta in tara, insotitorul de bord nu il va ’’da’’ oricui.

Luati legatura cu compania, va vor spune mai multe – poate pretind ca declaratia sa fie data la consulat, ca sa fie in limba romana.