Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen pana la judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen pana la judecata

Buna ziua!
Exista un termen legal pt actionarea in judecata dupa concilierea prealabila? Daca actionez in instanta dupa doua luni de la procesul verbal de conciliere este gresit?
multumesc
nu, nu este gresit.
...puteti formula actiunea fara probleme, succes!
Multumesc... si mai ales pt promptitudine:love:
Deci nu exista un termen impus pt actionarea in instanta dupa conciliere...?!
Din cîte ştiu nu puteţi mai devreme de 30 de zile de la data primirii confirmării de primire a scrisorii de convocare la conciliere, însă ulterior trecerii acestei perioade puteţi oricând. Desigur , să nu fi trecut termenul de prescripţie a dreptului material la acţiune.
procesul verbal de conciliere s-a intocmit...debitorul declara in acest proces verbal de conciliere ca nu are suma solicitata de institutia noastra cu titlu de debit.in concluzie trebuie actionat in instanta.pt ca a trecut un timp indelungat de la incheierea acestui proces verbal...care ar fi termenul legal de actionare in instanta in acest caz...?