Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna ziua,sunt casnica si in acelasi timp insarcinata in luna a 8,am platit asigurarea medicala ptr tot anul 2012,intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatie platind doar asigurarea medicala?
Va multumesc!
Despre ce indemnizatie vorbiti? Va referiti la indemnizatia crestere copil?
Daca raspunsul este DA,atunci puteti sa aflati ca nu beneficiati de aceasta indemnizatie crestere copil.
Pentru ca sa beneficiati de indemnizatie crestere copil,trebuie sa aveti venituri impozabile in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului.
da despre indemnizatie crestere copil.
va multumesc ptr raspuns.
Ar mai fii posibilitatea ca daca sotul dvs lucreaza,si a avut venituri realizate impozitului in ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului,sa beneficieze sotul dvs de stimulent de insertie in valoare de 500 lei. Pe langa salariul pe care-l ia ca se duce in continuae la servici,ia si acest stimulent de insertie.
va multumesc din suflet,problema e ca sunt divortata si stau in concubinaj cu tatal copilului,se poate ca concubibul sa beneficieze de acel stimulent de insertie?
Daca el este tatal copilului si este inscris in certificatul de nastere a cop[ilului ca tatal acestuia atunci poate beneficia de stimulentul de insertie.