Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua
in urma decesului tatalui, am mers la masa succesorala mama si cei 5 copii, din care 4 am renuntat,mostenirea fiind acceptata de mama si o sora.
La masa succesorala s-a prezentat urmatoarele:o casa de locuit cu autorizatie din 1972, 5000 mp cu act de vanzare-cumparare din 2003 si o hotarare judecatoreasca din 04/2012 tot cu 5000 mp.
parintii fiind casatoriti 42 de ani, cum se imparte mostenirea?
Dacă bunurile care compun masa succesorală sunt bunuri comune ale soţilor , atunci se împarte doar partea ce aparţinea defunctului , soţiei supravieţuitoare revenindu-i un sfert din bunurile , restul revennindu-i surorii dvs. acceptante a succesiunii.
Masa succesorala se compune din 1/2 din totalitatea bunurilor comune a sotilor dobandite in timpul casatoriei si bunurile proprii ale lui de cuius Sotul supravietuitor primeste 1/4 iar mostenitorii restul de 3/4 indiferent de numarul lor Intai se platesc datoriile mostenirii si legatele prevazute in testamente apoi se imparte ce ramane se imparte intre mostenitorii acceptanti ai mostenirii