Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... corectare gresala pe titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

corectare gresala pe titlul de proprietate

In Titlul de Proprietate ,CNP -ul proprietarului are o cifra gresita ;
Cum ne sfatuiti sa actionam pentru corectare ?
Va multumesc !
Adresati-va institutiei care a emis titlul. Fiind vorba despre o eroare materiala, pot face mentiune pe titlu si astfel sa indrepte greseala. Daca intampinati probleme pe aceasta cale, ramane actiunea in fata instantei.
Anexati la petitia pe care o veti formula si depune la sediul Prefecturii Titlul de proprietate in original si copii legalizate sau xerox (cu mentiunile ''conform cu originalul, numele si prenumele, data si semnatura olografa) dupa acte de stare civila (certificat de nastere, de stare casatorie daca este cazul), chiar si carte/buletin de identitate.
Pentru alte detalii adresati-va initial Institutiei Prefectului.
Vi se va emite Titlul de proprietate corect in continut, dar ''Duplicat''.
Va sfatuiesc sa va ''inarmati'' cu multa rabdare. In situatia mea ( nume gresit, 6 caractere in loc de 8), am ridicat Titlul Duplicat dupa circa 4 ani.
eraz, utilizator