Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Daca iti dai demisia pe motive personale de sanatate cu acordul partilor beneficiezi de somaj sau nu? In acest caz angajatorul mai poate angaja pe locul ramas liber?
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, având în vedere că demisia salariatului nu intra in categoria motivelor neimputabile acestuia.

Da, angajatorul poate angajar fara niciun impediment pe altcineva.