avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Daca iti dai demisia pe motive personale de sanatate cu acordul partilor beneficiezi de somaj sau nu? In acest caz angajatorul mai poate angaja pe locul ramas liber?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 27 Iulie 2012
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj, având în vedere că demisia salariatului nu intra in categoria motivelor neimputabile acestuia.

Da, angajatorul poate angajar fara niciun impediment pe altcineva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj dupa demisie cocos144 cocos144 [b]Buna seara ! Intrebare : in situatia demisiei din activitate,se mai acorda ,la solicitare, indemnizatie ( ajutor ) de somaj ? Multumesc pentru raspuns ... (vezi toată discuția)
Somaj vinni26 vinni26 pot aplica pentru somaj daca imi dau demisia si stau in preaviz? (vezi toată discuția)
Demisie piscu piscu Buna ziua. as avea o intrebare. pot sa beneficiez de ajutor de somaj daca de la locul de munca mi-am dat demisia si in cartea de munca este specificat art.79 ... (vezi toată discuția)