Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificatul de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificatul de mostenitor

In Certificatul de mostenitor eliberat in urma dezbaterii succesiunii dupa mama mea, se mentioneaza ca mostenesc un numar de actiuni la Fondul proprietatea. Ma intereseaza:
- cum pot trece aceste actiuni pe numele meu.
- cum pot lua dividendele pe pe anul trecut(pe baza carui document) de la banca? (mi s-a spus ca nu se poate ridica pe baza Certificatului de mostenitor)
va multumesc.
Cu certificatul de mostenitor va duceti la Depozitarul central .
Dar la succesiune le declar? sub ce forma?