Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare de viata si imobil credit Prima Casa
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare de viata si imobil credit Prima Casa

Buna ziua,
Am un credit Prima Casa la BRD. In contractul de credit spune ca Imprumutatul poate opta pentru asigurare de viata pana la obtinerea creditului, desi atlfel nu am fi obtinut creditul pentru ca era una din conditiile obtinerii acesteia, ne-a spus responsabilul de credit. Pot renunta in acest caz la asigurarea de viata ?
Pentru asigurarea imobilului platim lunar catre banca aproape 7 Euro si nu am fost lasati sa ne facem noi asigurarea in alta parte, desi in contract scrie ca Banca e obligata sa ne spuna care sunt societatile de asigurari agreate de Banca. Pot renunta la aceasta asigurare si sa fac eu personal alta asigurare la o societate de asigurari agreata de Banca ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!
Raspunsul il gasiti in documentele pe care le-ati semnat, respectiv contractul de credit la capitolul "Asigurarea bunului si/sau asigurarea de viata", cat si in "Conditiile de asigurare" atasate politelor de asigurare pe care trebuie sa le aveti(polita de viata si polita imobilului)
daca nu le aveti, solicitati-le emitentului, acesta fiind obligat sa le inmaneze asiguratului.