Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Cat costa taxa de succesiune in conditiile in care sunt trei mostenitori, decesul avand loc in urma cu doi ani. Multumesc.
Nu vi se poate spune ca nu e ca la piata.....

Depinde de bunurile aduse la masa succesorala. Daca a trecut mai Bine de 2 ani de la data decesului platiti si impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale. Cheltuielile le suporta mostenitorii conform cotelor mostenite. Ca sa aveti o idee mergeti la un notariat de preferabil acolo unde defunctul a avut ultimul domiciliu, ca sa fie si competent in a solutiona si elibera certificatul de mostenitor, impreuna cu actele de proprietate ale defunctului si vi se va calcula onorariu in functie de valoarea bunurilor, precum si impozitul.