Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire administrator din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire administrator din firma

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt documentele necesare pentru a iesi din administratia firmei pentru a ramane numai ca si asociat.
Firma are 3 asociati dintre care 2 sunt administratorii, si as vrea sa stiu care sunt drepturile asociatului dupa ce iese din administratie.
Ar trebui sa faceti o cerere de convocare a adunarii generale a asociatilor si sa cereti eliberarea d-voastra din functia de administrator precum si descarcarea de gestiune. Apoi veti ramane doar asociat asteptand plata dividentelor, daca ele exista.
Unde trebuie sa fac acesta cerere sau este un model care trebuie completat?
Cum imi dau seama daca exista dividentele?
Cererea o compuneti d-voastra si o adresati asociatilor. Daca lumea este de acord cu demisia d-voastra este suficient sa va intalniti fara sa mai faceti vreo cerere. Are loc adunarea generala si se aproba acest lucru. Apoi in calitatea d-voastra de administrator ar fi trebuit sa stiti cum este cu dividentele, in fond Bilantul anual banuiesc ca si la d-voastra in firma a fost aprobat de adunarea generala a asociatilor si ca uitandu-va la datele din bilant pe care le aprobati, vedeti de acolo daca aveti sau nu profit si ce ati decis sa faceti cu el, etc. etc.
Multumesc pentru explicatiile date.
La Registrul Cometului se depun ceva documente pentru asta?
Bineinteles ca se depun acte la Registru: Hotararea asociatilor de revocare din functia de administrator, Actul constitutiv actualizat.